Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskutujte nad tím, co vás zajímá:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Zdeňka, 31. 3. 2020 23:45)

V březnu 2019 jsem podstoupila operaci, po první kontrole (za půl roku) byl zjištěn zůstatek nádoru, po dalším půlroce byl jen cca 1 mm. Kromě hluchoty na operované straně jediným, ale trvalým a pro mne závažným problémem zůstala bolest hlavy. Nejdříve, po operaci byla malá, stačila 1/2 tablety Ultracodu, ale po asi 1 měsíci, kdy jsem chodila rehabilitovat rovnováhu, se začala bolest stupňovat, dostavily se noční, pak i denní stavy podobné migréně, pulzující bolest, která se začala zklidňovat po asi hodině od vzetí prášku proti bolesti. Neurolog ani neurochirurg mi nedal vysvětlení, proč toto je. Nyní, vlastně je to již rok, kdy bez léku proti bolesti (nejlépe zabere při ibalgin) jsem ještě nebyla jediný den. Když se snažím i přes bolest hlavy si prášek nebrat, protože se hrozím, co ta dávka ibalginu s mým tělem udělá, výsledkem není, že bolest "odejde", ale malá bolest vyvolá bolest větší a pokud včas nestihnu vzít lék, tak skončí hodinovou migrénou a pak další hodinovou bolestí hlavy. Chtěla bych se zeptat, zda tento problém má více lidí po operaci Schwannomu a zda se této nepříjemnosti časem zbavili. Chodím do práce a doufám, že zažiji někdy v budoucnu den bez bolesti.

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Zdeněk Fík, 8. 4. 2020 20:30)

Dobrý den,

jednou z důležitých informací je, jakým přístupem byl nádor operován. U retrosigmoidníách přístupů může být příčinou porušená statika a dynamika krční páteře. Obecně se u pacientů setkávám s velmi dobrou odezvou na cílenou rehabilitaci krční páteře. Velká část pacientů rok od operace nějakou formu bolesti hlavy mají, ale jen u relativně malého procenta bolest hlavy přetrvává i v následujících letech. Důvodem je celá řada jiných literárně popsaných příčin, které se dávají do souvisloti s pooperačními bolestmi hlavy, ale nemá smysl je zde rozepisovat, jelikož jednak je nelze u každého pacienta spolehlivě identifikovat a navíc na ně zpravidla neexistuje řešení.

Držím palce

S pozdravem

Dr.Fík
ORL FN Motol

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Lucie W, 25. 4. 2020 22:42)

Dobrý den Zdeňko a dobrý den pane doktore.
Ijá patřím k malému procentu pacientů, kteří mají rok (já dva a půl) po operaci bolesti hlavy. Nevím, zda moje operace byla provedena retrosigmoidálně, byla jsem operovaná cestou za uchem, ne skrz ucho. Po operaci nemám kromě praktické hluchoty jiné problémy. Cca 3 měsíce po operaci jsem začala mít nesnesitelné bolesti, prošla mnoha kontrolami na různých odděleních, příčina se nikdy nezjistila. v té době jsem byla v podstatě kontinuálně na Aulinu a dalších analgetikách. Rehabilitace krční páteře pro mne byla ještě horší, ani jsem ji pro zhoršující se bolest nedochodila. Dnes jsem dva a půl roku od operace, z toho dva roky jsem v péči ambulance pro chronickou bolest, kde mi pomohli předepsáním speciálních analgetik. Subjektivně je bolest menší, možná jsem si na ni částečně zvykla a snažím se nevyvolávat jí zbytečně (neohýbat se , prudce neotáčet hlavu, kýchat s co nejmenším tlakem, atd.). Nestěžuji si tímto, jen bych chtěla paní Zdeňku podpořit, že -ačkoliv pomalu- bolest ustupuje. Možná by nebylo od věci popřemýšlet nad návštěvou ambulance pro léčbu bolesti. Vzhledem k tomu, že sama vím, jak zničující bolest může být a jak člověk počítá minuty, než analgetikum zabere, velmi Vám držím palce a zdravím.
Lucie Watierová

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Marci, 29. 4. 2020 13:07)

Dobrý den Zdeňko, měla jsem ten stejný problem. Jsem po operaci VS nyní 3 měsíce, měla jsem denně fakt silne migrény, brala jsem ze začátku Nimesil 2x denně + Ibalgin + Algifen. Bolest byla způsobena krční páteří. Aktuálně jsem již druhy den bez bolesti. Co mi pomohlo je RHB a Dry Needling 2 procedury. Opravdu vřele doporučuji. Nikdy bych neřekla, ze takové silne migrény muže způsobovat zablokována krcni pater.

Držím Vám palce Marcela.

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Ivana, 2. 5. 2021 14:50)

Dobrý den, Marcelo, prosím, pokud jste byla na jehlách (Dry Needling) v Praze, mohla byste napsat pracoviště? Moje bolesti hlavy jsou snad čím dál větší. Beru denně Ibalgin, jinak se to nedá...Reagovala jste na příspěvek Zdeňky, ale už 29.4.2020, tedy před rokem...
Děkuju za odpověď. Ivana

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Jack Sparrow, 4. 10. 2020 12:19)

Ahoj jsem 3 týdny po operaci už chodím i rychle, mohu řídit vůz a dnes jdu zkusit kolo. Bolest hlavy s 1 výjimkou denně. Bohužel mi lékař zničil sluch v tom uchu a tím vyvolal úporný tinnitus. Tolik mé zkušenosti. Můj schwannom nebyl ani 0.5 cm. Takže řada jednoznačná. Operaci jen když začnete mít potíže se sluchem/ rovnováhou. Já neměl žádné a teď nezvratné. Pro lékaře jste pokusní králíci buď to vyjde nebo máte smůlu a je to váš problém...Jack

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Ivana, 27. 4. 2021 13:39)

Zdeňko, zdravím...jak jste na tom s bolestí hlavy teď?

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Míša , 12. 5. 2021 18:25)

Dobrý den Zdeňko, kde jste byla operována?

Operace schwannomu gama nožem

(Lenka, 12. 5. 2021 11:59)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má někdo osobní zkušenost s operací menších schwannomū Leksellovým gama nožem, zejména u mladších lidí bez předchozí mikrochirurgicke operace? Děkuji za odpovědi.

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Jack Sparrow, 4. 10. 2020 12:20)

Ahoj jsem 3 týdny po operaci už chodím i rychle, mohu řídit vůz a dnes jdu zkusit kolo. Bolest hlavy s 1 výjimkou denně. Bohužel mi lékař zničil sluch v tom uchu a tím vyvolal úporný tinnitus. Tolik mé zkušenosti. Můj schwannom nebyl ani 0.5 cm. Takže řada jednoznačná. Operaci jen když začnete mít potíže se sluchem/ rovnováhou. Já neměl žádné a teď nezvratné. Pro lékaře jste pokusní králíci buď to vyjde nebo máte smůlu a je to váš problém...Jack

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Janina, 25. 11. 2020 14:34)

Chystám se v lednu 2021 na operaci. Nádor je cca 1,2cm. Subj. potíže až na zalehlé ucho žádné. Mám strach, že dopadnu stejně jako vy. Nevím, co mám dělat. Zda to podstoupit nebo ne. Mám hrůzu, že odejdu do nemocnice jako normální člověk a vrátím se sice bez nádoru ale jako kripl. Něco jako Přelet nad kukaččím hnízdem :((

Re: Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Jajka, 26. 11. 2020 10:12)

Zdravím vás, mám zjištěný VS 2 roky,tento tyden jsem mela kontrolu,za rok porostl o 3 mm na 1cm.Pristi tyden se sejde konzilium zda operace nebo cyberknife...mam šílený strach z operace,pripadnych komplikaci...myslela jsem,ze takhle male nádory se spíše ozařují ??

Re: Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Zdeněk, 28. 11. 2020 13:19)

Dobrý den,

obavy jsou přirozenou součástí čekání na jakoukoliv operaci. Pokud je rozhodnuto o operaci vestibulárního schwannomu, pak se tak činí s tím vědomím, že případné následky neoperování jsou horší než rizika spojená s operací. Zrádné na vestibulárních schwannomech je to, že dlouho rostou skrytě a příznaky jsou tudíž pro pacienta často zanedbatelné. K Vašemu případu se samozřejmě nemohu vyjádřit, ale vždy máte možnost se svým lékařem celou záležitost znovu probrat.

S pozdravem

Zdeněk Fík
ORL FN Motol

Re: Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Milan Kovařík, 21. 12. 2020 15:44)

Dobrý den,
měl jsem velikost schwannomu podobnou jako Vy se ztrátou sluchu na levé straně. Také jsem měl obavy z operace, ale dopadlo to dobře. Sice na ucho slyším jen částečně (podobně jako před operací, hlavně hlubší tóny), ale hlavně jsem se zbavil obavy z růstu schwannomu, který Vám kromě stresu začne utiskovat další nervy.
Držím palce a doufám, že jste zvolila pracoviště, kde mají s touto operací pořádné zkušenosti. Já byl v FN Motol a musím jen chválit!
MK

Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Ivana, 9. 3. 2021 7:56)

Dobrý den, byla jste v lednu 2021 na té operaci? Já byla 11.2.2021 a ráda bych si porovnala stav. Pročetla jsem část příspěvků (zde uvedených).Jde mi o bolest hlavy. Bude to skoro 4 týdny od operace a je to velmi nepříjemné. Cítím se stále dost unavená a zatím si nedovedu představit návrat do práce a běžného režimu. Pro informaci: velikost nádoru cca 13x16 mm, tj. chodila jsem s tím min. 15 let, než se objevil problém (náhle, ze dne na den; měla jsem ale několik let problém s tinnitem, stejně jako moje matka, její bratr a jejich otec-můj děda) - ztráta rovnováhy, nevolnost. Po 10 infúzích došlo k výraznému zlepšení. Ovšem po vyšetření na MR byl zjištěn NA a doporučena operace,.. tedy konzultovala jsem to s více specialisty a někteří operaci nedoporučovali, zejména proto, že jde jen o údaje na základě jedné MR, když není známa dynamika růstu. Jenže když víte, že máte v hlavě nádor, který nejspíš poroste, tak ho tam mít nechcete....po operaci jsem přišla o sluch. Lícní nerv poškozen naštěstí není. Léky proti bolesti hlavy neberu a brát nechci. Chtěla bych se zeptat ostatních operovaných, jak jsou na tom s bolestí hlavy...Pro ty, kteří to mají před sebou, můžu za sebe říct, že bolest po operaci není velká, zažila jsem mnohem větší. Pokud máte slabší nervy, nepouštějte si ten zkrácený záznam operace.

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Janina, 22. 3. 2021 17:45)

Dobrý den, ano na operaci jsem v lednu byla. Stav po 2 měsících: sluch zůstal zcela nepoškozen, tinnitus zmizel, paréza naprosto žádná (operoval mě nejlepší operater v ČR : prim. Klener) Trochu se stále motám, piruetu a kotoul ještě nedám. Bohužel úplně mi po operaci zatuhnuly šíjové partie, diky nim mám velké bolesti hlavy, bez paralenu ráno z postele nevstanu. Chodím na rehab, cvičím poctivě denně - ale bolesti zatím neustupují, nechápu proč to trvá tak dlouho. Jinak vše ostatní je lepší a lepší, únava se každý týden zmenšuje, chodím asi na hodinové procházky, lehce cvičím, pracuji na PC, domácí práce zvládám. Musíme vydržet, čas vše zlepší, každý se hojí jinak.

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Ivana, 9. 4. 2021 16:44)

Jano-Janino, dík za info, chtěla jsem si porovnat stav. Bolest hlavy u mě neustupuje (8 týdnů po operaci), horší to bývá ráno , je to dost limitující, už došlo i na Ibalgin - večer. Domácí - běžné - práce jdou, na PC pracuji, na procházky chodím, ale jinak to ani zdaleka není jako před operací. Velká únava po běžné procházce, ale měla jsem i Covid, tak to může být i po něm. PN jsem ukončila k 31.3., zatím pracuji z domova. Na ucho (operovaná strana) neslyším, ale šumí v něm stále. Jak píšete o silné ztuhlosti šíje - to je přesně ono...tak budu doufat, že se to zlepší. Zdravím.

Re: Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Janina, 28. 4. 2021 7:37)

Ivano, vydržte!!! Zlepší se to. Chce to trpělivost, zlepšení postupuje velmi velmi pomalu, po milimetrech. Jsem třetí měsíc po operaci, už BEZ léků na bolest, denně cvičím a celkově se hodně hýbu, na RHB naučili rodinu, jak mi ráno ztuhlý krk rozmasírovat. Únava je stále menší a menší. Samozřejmě taky ještě nejsem tam, kde před operací, ale už je zřejmé, že se tam vrátit LZE. Je to běh na dlouhou trať, nezoufat, cvičit, snažit se být optimistická (takže nekoukat na ČT a nečíst moc zprávy z politiky :))). Klidně se mi ozvěte na můj email dvorakova1185@seznam.cz, předám všechny dosavadní zkušenosti, jak na pooperační potíže.

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Jack Sparrow, 26. 2. 2021 19:30)

Omlouvám se čtu to až nyní. Být vámi jdu tam jen, když bude v ohrožení život. Hlavně nechoďte k doc. Chovancovi do FNKV, raději Motol, cokoli jiného. Když pochybi a zničí vám sluch a to je min.v 70 % myslí jen jak z toho nemít potíže, svádí to na vše možné jen ne na sebe a vy ho přestanete zajímat. Já ho zažil v krizi a tam se chová jako sobecký samolibý hajzlík, žádný pritel. Opatrujte se.

Re: Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Martin, 26. 2. 2021 23:26)

Vážený pane magistře,
nechtěl jsme na vaše příspěvky reagovat, nicméně uvádíte nepravdivé informace. Rozumím, vašemu zklamání ze ztráty sluchu a opakovaně jsem vyjádřil politování nad tím, že se sluch i přes zachování sluchového nervu zachovat nezadřilo. Vzhledem k tomu, že jste na konci měl zachovanou sluchovou odpověď při vyšetření BERA si dovoluji tvrdit, že příčina je pravděpodobně cévní. Opakovaně jsem vás o tom informoval. Je mi líto, že operace/ztráta sluchu je příčinou tinnitu, který vás obtěžuje, a že nejste s výsledkem spokojen. Věřte, že každý lékař se snaží mít spokojené pacienty a řešit jejich problémy.
O možnosti ztráty sluchu i vzniku tinnitu při aktivní léčbě i dalším sledování jste byl řádně informován při rozhodování o léčbě.
Odmítám, že bych se o vás neměl zájem starat, že mě vaše obtíže nezajímají. Můj zájem o vás může jen podtrhnout, že jsem kolegům ve FN Motol předal kompletní dokumentaci, tak aby jim nezůstalo nic skryto a mohli se o vás kvalitně starat. A to i přes opakované útoky, křivá obvinění i stížnosti, které jste vůlči mně směřoval.
Samozřejmě je správné, když informujete o tom, že ne vše se může podařit, nicméně informace o léčebných postupech by měly vycházet od odborníků.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42

následující » 

 

 
Valid CSS!