Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskutujte nad tím, co vás zajímá:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Paréza lícního nervu 3

(Jana Trojanová, 21. 7. 2022 11:30)

Snažím se zde napsat, kde v Čechách mi byla nabídnuta metoda BabySitter Procedure with Cross Face Nerve, ale opakovaně dostávám hlášku "Komentář obsahuje nepovolené slovo blokované majtelem stránek." I proto je můj příspěvek rozdělen do 3 částí, snažila jsem se zjistit co za text projde a co ne.

Re: Paréza lícního nervu 3

(Zdeněk Fík, 3. 8. 2022 18:33)

Dobrý den paní Trojanová, pokud máte zájem o konzultaci ve FN Motol, napište mi na email zdenek.fik@fnmotol.cz

Paréza lícního nervu 2

(Jana Trojanová, 21. 7. 2022 11:17)

HFA dokáže zachovat symetrii obličeje za cenu ochrnutí půlky jazyka, pohyb svalů už nelze očekávat. Nechtěla jsem se s touto možností smířit a začala jsem samostatně pátrat, zda neexistují i jiné možnosti. Našla jsem alternativní postupy. Dual nerve transfer na Stanfordu nebo BabySitter Procedure with Cross Face Nerve. Šla jsem na konzultaci do UVN, kde mi lékař, který měl HFA provést tvrdil, že nic jiného než HFA v Čechách neseženu.

Paréza lícního nervu

(Jana Trojanová, 21. 7. 2022 11:17)

Chci sdílet svou zkušenost s možností léčby parézy lícního nervu (house-brackmann 6.stupně) po resekci schwannomu IV stupně.
Krátké shrnutí: operaci jsem podstoupila v UVN v listopadu 2021. Hlavní operatér prof. D. Netuka. Rovnováha hned po operaci zachovaná, samostatná chůze již 3.den po operaci. Ztráta sluchu na levé straně (i když užitečný sluch už jsem stejně neměla). 8 měsíců po operaci přetrvává ochrnutí celé levé strany obličeje (nezavřu víčko, oko neslzí, nejsem schopná pohnout žádným svalem na levé straně).Moje první a poslední EMG v 7 měsíci po operaci potvrdilo počínající atrofii svalů. V UVN mi byla nabídnuta hypogloso-faciální anastomóza (dále HFA).

Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Zdeňka, 31. 3. 2020 23:45)

V březnu 2019 jsem podstoupila operaci, po první kontrole (za půl roku) byl zjištěn zůstatek nádoru, po dalším půlroce byl jen cca 1 mm. Kromě hluchoty na operované straně jediným, ale trvalým a pro mne závažným problémem zůstala bolest hlavy. Nejdříve, po operaci byla malá, stačila 1/2 tablety Ultracodu, ale po asi 1 měsíci, kdy jsem chodila rehabilitovat rovnováhu, se začala bolest stupňovat, dostavily se noční, pak i denní stavy podobné migréně, pulzující bolest, která se začala zklidňovat po asi hodině od vzetí prášku proti bolesti. Neurolog ani neurochirurg mi nedal vysvětlení, proč toto je. Nyní, vlastně je to již rok, kdy bez léku proti bolesti (nejlépe zabere při ibalgin) jsem ještě nebyla jediný den. Když se snažím i přes bolest hlavy si prášek nebrat, protože se hrozím, co ta dávka ibalginu s mým tělem udělá, výsledkem není, že bolest "odejde", ale malá bolest vyvolá bolest větší a pokud včas nestihnu vzít lék, tak skončí hodinovou migrénou a pak další hodinovou bolestí hlavy. Chtěla bych se zeptat, zda tento problém má více lidí po operaci Schwannomu a zda se této nepříjemnosti časem zbavili. Chodím do práce a doufám, že zažiji někdy v budoucnu den bez bolesti.

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Zdeněk Fík, 8. 4. 2020 20:30)

Dobrý den,

jednou z důležitých informací je, jakým přístupem byl nádor operován. U retrosigmoidníách přístupů může být příčinou porušená statika a dynamika krční páteře. Obecně se u pacientů setkávám s velmi dobrou odezvou na cílenou rehabilitaci krční páteře. Velká část pacientů rok od operace nějakou formu bolesti hlavy mají, ale jen u relativně malého procenta bolest hlavy přetrvává i v následujících letech. Důvodem je celá řada jiných literárně popsaných příčin, které se dávají do souvisloti s pooperačními bolestmi hlavy, ale nemá smysl je zde rozepisovat, jelikož jednak je nelze u každého pacienta spolehlivě identifikovat a navíc na ně zpravidla neexistuje řešení.

Držím palce

S pozdravem

Dr.Fík
ORL FN Motol

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Lucie W, 25. 4. 2020 22:42)

Dobrý den Zdeňko a dobrý den pane doktore.
Ijá patřím k malému procentu pacientů, kteří mají rok (já dva a půl) po operaci bolesti hlavy. Nevím, zda moje operace byla provedena retrosigmoidálně, byla jsem operovaná cestou za uchem, ne skrz ucho. Po operaci nemám kromě praktické hluchoty jiné problémy. Cca 3 měsíce po operaci jsem začala mít nesnesitelné bolesti, prošla mnoha kontrolami na různých odděleních, příčina se nikdy nezjistila. v té době jsem byla v podstatě kontinuálně na Aulinu a dalších analgetikách. Rehabilitace krční páteře pro mne byla ještě horší, ani jsem ji pro zhoršující se bolest nedochodila. Dnes jsem dva a půl roku od operace, z toho dva roky jsem v péči ambulance pro chronickou bolest, kde mi pomohli předepsáním speciálních analgetik. Subjektivně je bolest menší, možná jsem si na ni částečně zvykla a snažím se nevyvolávat jí zbytečně (neohýbat se , prudce neotáčet hlavu, kýchat s co nejmenším tlakem, atd.). Nestěžuji si tímto, jen bych chtěla paní Zdeňku podpořit, že -ačkoliv pomalu- bolest ustupuje. Možná by nebylo od věci popřemýšlet nad návštěvou ambulance pro léčbu bolesti. Vzhledem k tomu, že sama vím, jak zničující bolest může být a jak člověk počítá minuty, než analgetikum zabere, velmi Vám držím palce a zdravím.
Lucie Watierová

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Marci, 29. 4. 2020 13:07)

Dobrý den Zdeňko, měla jsem ten stejný problem. Jsem po operaci VS nyní 3 měsíce, měla jsem denně fakt silne migrény, brala jsem ze začátku Nimesil 2x denně + Ibalgin + Algifen. Bolest byla způsobena krční páteří. Aktuálně jsem již druhy den bez bolesti. Co mi pomohlo je RHB a Dry Needling 2 procedury. Opravdu vřele doporučuji. Nikdy bych neřekla, ze takové silne migrény muže způsobovat zablokována krcni pater.

Držím Vám palce Marcela.

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Ivana, 2. 5. 2021 14:50)

Dobrý den, Marcelo, prosím, pokud jste byla na jehlách (Dry Needling) v Praze, mohla byste napsat pracoviště? Moje bolesti hlavy jsou snad čím dál větší. Beru denně Ibalgin, jinak se to nedá...Reagovala jste na příspěvek Zdeňky, ale už 29.4.2020, tedy před rokem...
Děkuju za odpověď. Ivana

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Jack Sparrow, 4. 10. 2020 12:19)

Ahoj jsem 3 týdny po operaci už chodím i rychle, mohu řídit vůz a dnes jdu zkusit kolo. Bolest hlavy s 1 výjimkou denně. Bohužel mi lékař zničil sluch v tom uchu a tím vyvolal úporný tinnitus. Tolik mé zkušenosti. Můj schwannom nebyl ani 0.5 cm. Takže řada jednoznačná. Operaci jen když začnete mít potíže se sluchem/ rovnováhou. Já neměl žádné a teď nezvratné. Pro lékaře jste pokusní králíci buď to vyjde nebo máte smůlu a je to váš problém...Jack

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Simona , 31. 1. 2022 20:18)

Dobrý deň, a neprešlo to časom? Skúšali ste to liečiť?

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Ivana, 27. 4. 2021 13:39)

Zdeňko, zdravím...jak jste na tom s bolestí hlavy teď?

Re: Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Zdeňka, 9. 6. 2022 21:54)

Psala jsem tady o bolesti hlavy po operaci...v březnu to byly 3 roky od zákroku a celé ty 3 roky jsem neměla jediný den bez bolesti. Hlava zlobí stále, naštěstí zmizely úporné pulzující bolesti typu migrény. Již mě v noci z postele vyžene silná bolest jen výjimečně. Mám i během dne hodiny, kdy o hlavě nevím... optimálně, když je dobrý den, jsem na 2 tabletách léku na bolest. Střídám Ibalgin, Panadol, Ataralgin. Pravidelně doplňuji vitamín C a A. Byla jsem na MR krční páteře, je vše OK. Přesto bolest začíná ztuhnutím krku vzadu. Nejhůře zvládám polohu se svěšenou hlavou dolů, obyčejné luxování je pro mne rychlý spouštěč bolesti. 3 měsíce po operaci jsem byla zpět v práci a ani jednou jsem kvůli bolesti hlavy neměla nemocenskou. Nějak jsem si zvykla.

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Míša , 12. 5. 2021 18:25)

Dobrý den Zdeňko, kde jste byla operována?

Re: Bolest hlavy po operaci schwannomu

(Michal Vaško, 28. 2. 2022 15:42)

Dobrý den.
Taky jsem teď už cca půl roku po operaci VS a bolesti mám jen při změnách počasí. Občas mi pomůže sprchnout hlavu. Hodně mi pomohlo otužování. Stačí i 20 sekund postupně schlazovat vodu ve sprše a pak protahovat za krkem. Samozřejmě nezabírá to pokaždé. A taky to řeším tabletkou, ale už jen sem tam když se mění počasí.
Hezký den

velo

(velolFex, 18. 4. 2022 17:47)

Hello!

Pomoc,rada

(Lenka, 13. 10. 2021 18:08)

Přeji pěkný den,trpím dlouhodobým tinitem a poslední 2 roky mám i časté závratě někdy s pocitem tahu do strany.V červnu jsem byla ošetřena na urgentu pro vertigo a zvracení kde jsem dostala doporučení na ORL odkud jsem byla odeslána na neurologii na došetření závrativých stavů.CT z urgentu bylo negativní takže mi na neurologii bylo řečeno že je to nějaká dysfunkce.Nevim co mám dělat.Zavrative stavy se mi stále vrací a poslední dobou se přidala bolest tváře a oblast spánku. Mnohokrát dekuji za radu,pomoc. Lenka

Re: Pomoc,rada

(Michal Vaško, 29. 10. 2021 19:49)

Dobrý den.
Sice nejsem lékař, ale určitě bych na vašem místě trval na magnetické rezonanci. Tam se dozvíte jestli se jedná o schwannom nebo jiný původ.
Držím vám palce. Snad to nebude nic hrozného

Re: Pomoc,rada

(Hana , 31. 10. 2021 10:23)

Dobrý den Lenko, určitě se prosím zkuste dostat na magnetickou rezonanci....měla jsem trochu jiné potíže, ne tinitus, ale lehkou ztrátu rovnováhy a ztrátu sluchu, a magnetická rezonance objevila jednoznačnou diagnózu, jednalo se o neurinom akustiku...Vaše diagnoza bude třeba jiná, ale určitě se zjistí o co jde... neodkládejte to a držím moooc palečky, Hana

Re: Pomoc,rada

(Magnetická rezonance je nutná , 2. 3. 2022 12:36)

Dobrý den paní Lenko. Musíte u své obvodní trvat na tom, že potřebujete žadanku na akutni vyšetření na akutní neurologii.Tam vás pošlou na Magnetickou rezonanci. U mně ct nic neukázalo.Teprve Magn.rezonance po více letech.kdy už jsem měla nahle vertigo,pak mně poslala obvodní akutně na neurologie, kde jsem měla prý štěstí,že mi Neuroložka uvěřila že mám závratě.To mi sama řekla.jsem po radioterapii cybernetickým nožem Růst schwannomu je zastaven.byl 1.8 X 0.5cmx 0.5cm.slyšim 70%,ZÁVRATĚ A VERTIGO SE ZMENŠILI UŽ TRI MESICE PO OZÁŘENÍ.IRENA


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43

následující » 

 

 
Valid CSS!